TONGILÁCI PROTI ŠVÉDŮM, POLÁKŮM A UKRAJINCŮM

V pondělí 11.3.2002 se z Polska vrátila výprava národní reprezentace ČR, kde se účastnila mezistátního utkání Švédsko – Ukrajina – ČR – Polsko v disciplíně sportovní boj. Mezi 6 českými muži a 7 ženami byli i Tongiláci – Hanka Hanousková, I. Dan, a Lukáš Vaněk, I. Dan. V pátek se konalo 1. utkání v Lublinu. Dopoledne byla na programu kvalifikace – padesátka bojovníků bojovala v jednotlivých váhových kategoriích systémem každý s každým. Celkem to představovalo 210 soubojů, které byly pro soutěžící velice náročné. Dva nejlepší závodníci z každé váhové kategorie pak byli nominováni do večerního finále. Hana Hanousková byla hned na začátku eliminačních bojů zraněna soupeřkou, takže do dalších utkání již nemohla nastoupit. Lukáš Vaněk se probojoval až do finále. Finále se konalo večer před zraky veřejnosti. Boje nejlepších závodníků v pěti mužských a pěti ženských váhových kategoriích spolu s doprovodným programem, který tvořily vstupy taneční skupiny Victory, exhibice Taekwon-do a ukázka kulturistiky, shlédlo přes 1500 diváků. V kategorii do 71 kg nastoupil proti svému polskému soupeři Pienkowskimu Lukáš Vaněk. Přestože technicky a fyzicky byl Lukáš na úrovni Poláka, přílišný respekt před zkušenějším soupeřem mu nedovolil rozvíjet natrénované akce a vítězství nám o malý kousek uniklo. Za své druhé místo si Lukáš odvezl pěkný skleněný pohár. Sobota byla volným dnem pro regeneraci závodníků a v neděli se kompletní páteční program opakoval v dalším městě, Lubartowě. Zde však ani Hanka ani Lukáš již neúčinkovali, Hanka pro své zranění a Lukáš pro horečku, neboť stejně jako několik jeho týmových kolegů podlehl chřipce.